Audioknihy.net - Kde a proč poslouchat audioknihy? - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Kde a proč poslouchat audioknihy?

datum Po 9 listopad 2009, 18:30:11 autor Bára kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Myslíte si, že poslouchání audioknih nemůže mít žádné výhody? Že je to nudné, nicneříkající, zdlouhavé, nákladné a že vám to prostě nemůže nic dát? Opak je pravdou! Když se nad tím zamyslíte, určitě vás napadne nejeden důvod, proč by poslouchání audioknih mohlo být zajímavé právě pro VÁS. Chce to jen oprostit se od svých starých stereotypů! Jakých? No je jich spousta...

Stereotypy o audioknihách

Stereotyp číslo 1: Poslouchání audioknih je příliš zdlouhavé!

Možná si říkáte: "Nojo, audiokniha, to je moc hezké - ale kde mám probůh vzít 7 hodin na to, abych si poslechl třeba takový román od Agathy Christie???" Pravdou ovšem je, že audiokniha vám naopak čas šetří. Audiokniha je totiž kniha, kterou nemusíte zavírat! Můžete si ji vzít s sebou do autobusu, do kuchyně či do vany. "Čtení ušima" je jedna z mála činností, kterou můžete kombinovat s dalšími aktivitami. Zároveň jsou snadno přenositelné, a tak není problémem střídat činnosti a přitom stále poslouchat.

Stereotyp číslo 2: Audiokniha je jen taková "instatntní kniha", je produktem naší uspěchané doby, a tak je vhodná jen pro lidi, co nemají čas!

Myslíte si, že audiokniha je vhodná leda tak pro "chronické nečtenáře" nebo lidi, kteří se nějak potřebují zabavit při jiných činnostech? Nene, tak to není. Nikdo vám přece nezakazuje zabořit se hluboko do pohodlného křesla nebo se zakulit do peřin a pomalu vychutnávat slovo za slovem... Líbilo se vám to? Můžete si to pustit ještě jednou!  Audiokniha je kniha, ke které se vždycky vrátíte! Možná pro ten pocit pohodlí... možná proto, že máte rádi, když za nás něco dělají druzí (čtou) :-) ... a možná ani nevíte proč. Mluvené slovo nás však silně vtáhne do příběhu a my si ho můžeme více užít - to už přece věděli i pravěcí lidé! :-)

Stereotyp číslo 3: "Audioknihy? To mi nic neříká! Nikdy jsem je neposlouchal, tak proč bych začínal"

Vážně si myslíte, že jste audioknihy nikdy neposlouchali? Ani když jste byli malí? A neusínali jste náhodou s Hurvínkem či s jinými pohádkami? Nebo vám dokonce rodiče pohádky sami předčítali? Vzpomínáte, jak bylo hezké poslouchat hlas někoho dalšího a nechávat si proklouzávat slůvka do vlastních uší? A proč si to nedopřát znovu? Teď už to ale nemusí zůstat jen u pohádek. ;o) Neříkám, že byste hned měli poslouchat klasiky, můžete začít třeba s něčím odlehčenějším. V audioverzi naleznete například nahrávky Divadla Járy Cimrmana, Felixe Holzmanna, Miroslava Šimka a Jiřího Grossmanna či Oldřicha Keisera a Jiřího Lábuse.

Stereotyp číslo 4: Audioknihy jsou těžko k sehnání

Navštěvujete knihkupctví? Vlastníte permanentku do knihovny? Pokud ano, tak proč někdy nezavítat také do hudební sekce? Třeba budete sami překvapeni, kolik nosičů s mluveným slovem zde naleznete. A pokud se vám nechce nikam chodit, můžete si knihu objednat přímo na internetu. Vlastní e-shop má již snad každé vydavatelství ... Nebo se vám snad nechce pro audioknihu ani nikam chodit ani na ni čekat? Ani TO není problém, jelikož mnohé servery nabízejí audioknihy ve formátu mp3 přímo ke stažení (například i-legáně.cz či allmusic). Ještě stále se vám to zdá tak složité?

Stereotyp číslo 5: Audioknihy jsou příliš drahé

Lákají vás audioknihy, ale zároveň máte příliš hluboko do kapsy, abyste si je pořídili? I pro vás mám 2 tipy: 1) stahujte audioknihy z internetu - vyjde vás to pak levněji, 2) stahujte audioknihy zdarma - na internetu bylo vytvořeno několik projektů, ve kterých lidé nahrávají vlastní audioknihy a dávají je k dispozici volně na web. Takovým projektem je napříklat LibriVox, který má i svou vlastní českou sekci;-). Další možností je stahovat například ze stránek Českého rozhlasu, který přišel s projektem "Vem Aloise na kolo"/"Vem Boženu do metra". A pokud si stále potrpíte na pohádky, mám  pro vás pár tipů - zde,zde- a jeden opravdu luxusní zde :-)

 

Další výhody poslouchání audioknih:

Je to ekologické

Audioknihy mají tu výhodu, že mnohdy ani nepotřebují žádný pevný nosič - stačí jim jen energie a síť, pomocí které se mohou šířit (tedy internet). Díky tomu audioknihy nesporně šetří papír a zpotřebovávají minimum balícího materiálu. Audioknihy také zabírají menší místo ve skladech - a to platí také pro jejich klasickou podobu na pevných nosičích (ať už CD-čkách, kazetách či na starém dobrém vinilu).

 

Větší možnost sdílení

Jako u každého digitálního dokumentu existuje i u audioknih větší možnost sdílení. Audiokniha má však ještě jednu extra výhodu. Nejenže stejnou audioknihu může ve stejný okamžik poslouchat online někdo na druhé straně zeměkoule, ale je zde navíc možnost skupinového "čtení" ve stejný  čas, na stejném místě.

 

Audioknihy jsou řešením i pro ty, kterým zkrátka klasické čtení nevyhovuje...

... ať už z časových, zdravotních či jiných důvodů. Jsou možností pro zrakově postižené, pro děti předškolního věku nebo jen pro ty, které to prostě nebaví.

 

Kdo všechno může audioknihy poslouchat?

Spousta lidí uvítá pro audioknihy pro jejich praktičnost, která tkví v tom, že se s audioknihou můžete oddávat dalším činnostem. Můžeme sem zařadit řidiče, cestující v dopravních prostředcích, zahrádkáře, ženy v domácnosti, maminky na mateřské dovolené, malé i větší děti. Audikonihy však mohou též vyhovovat těm, kteří se označují jako "nečtenáři". Rovněž jsou skvělou příležitostí pro lidi s nejrůznějšími disfunkcemi či zrakovým handicapem atd.
Dalo by se tedy říci, že poslouchat může úplně každý, kdo slyší ;-)

 

A kde všude můžeme poslouchat?

... v přírodě...

...na zahrádce...

...na zastávce...

 

 

...v autě...

...ve vlaku...

...v šalině...

...v metru...

...v kuchyni...

...ve vaně...

...v posteli...

... i tam, kam každý musí jít sám...

 

Zdroje a licence vyobrazení