Audioknihy.net - Dvě novinky - Poe a Tři mušketýři od Radioservisu - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Dvě novinky - Poe a Tři mušketýři od Radioservisu

datum Po 22 březen 2010, 12:57:50 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Dva příběhy z pera zakladatele detektivního žánru obsahují sice řadu hrůzyplných motivů, jde však o onen typ vyprávění, při kterém na sebe nechváváme romantickou atmosféru přízračnosti dýchnout s potěšením. Nová audiokniha od E.A. Poea.

A kráský příběh Tři mušketýři od A.Dumase.

Ve výpravách do světa záhad, napětí a rafinovaných zločinů dospíváme s vydavatelstvím Radioservis k samým kořenům literární detektivky. Cesta do rozhlasového archivu nás tentokrát zavádí k dílu Edgara Allana Poea, jenž je po právu označován za zakladatele žánru moderní detektivní povídky obohacené o prvky hororu a science-fiction.
 
OBSAH POVÍDEK
 
První titul obsažený na tomto CD je rozhlasovou dramatizací povídky, kterou Poe napsal v roce 1841. Ve vraždách v ulici Morgue exponuje známý a později velmi populární princip "záhady zamčeného pokoje". Představuje zde poprvé svého geniálního detektiva francouzského původu Auguste Dupina, který svou logikou a přesným úsudkem vítězí nad omezenými a prvoplánově uvažujícími policisty. Dupin bývá pokládán za předchůdce slavného Sherlocka Holmese. Povídka byla do rozhlasové podoby zpracována formou klasické dramatizace.
 
Vrah jsi ty je hororově laděné vyprávění, interpretované v nahrávce jedním hercem. Role vypravěče je ztotožněna s postavou detektiva, který nás provází okolnostmi zmizení pana Barnabáše Shuttleworthyho. Záhadu obsahující celou řadu překvapivých momentů rozplétá autor opět se zřetelem na přísnou logiku a dedukci.

V hlavních rolích se představili:
 
Jiří Adamíra
Jan Přeučil
Otakar Brousek st.
Svatopluk Skládal
Svatopluk Beneš
Ladislav Mrkvička
Antonín Jedlička a další...
 

 

 

Alexandre Dumas - vlastním jménem Thomas Alexandre Davy De La Pailleterie /1802-1870/ byl významný francouzský prozaik a dramatik období romantismu. Proslavil se především jako autor historických dobrodružných románů. Řada jeho děl byla zfilmována, některá i vícekrát. Dumas významně ovlivnil vývoj francouzského dramatu. Jeho historická hra Jindřich III. a jeho dvůr (1829) byla prvním úspěšně uvedeným romantickým dramatem. S velkým ohlasem se setkala i jeho další díla. Zlom v jeho tvorbě znamenalo setkání s profesorem historie Augustem Maquetem v roce 1839, ze kterého se vyvinula dlouholetá autorská spolupráce. Maquet vyhledával a vypracovával první nástin děje, Dumas látku literárně zpracoval, přičemž mu mnohdy pomáhali i další spolupracovníci. Tato týmová práce byla velmi efektivní a Dumas veřejnosti předkládal jednu knihu za druhou. Jeho dílo obsahuje více než tři stovky svazků. Zahrnuje dramata, komedie, romány, novely, paměti a historická pojednání. Právě Marqut měl zásluhu i na vzniku Dumasova nejslavnějšího románu Tři mušketýři /1884/. Tento román spolu s knihou Hrabě Monte Christo patří k Dumasovým nejpopulárnějším dílům. Dodnes jsou oba romány často inscenovány jako divadelní představení či muzikál, a patří ke zlatému fondu historické dobrodružné literatury.

 

3 musketyri