Audioknihy.net - Virginia Woolfová a její Deníky - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Virginia Woolfová a její Deníky

datum Út 29 březen 2011, 12:26:26 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Výběr z deníků významné anglické spisovatelky Virginie Woolfové (1882-1941) z let 1918-1941. Čte Taťjana Medvecká.

Virginia Woolfová, významná anglická spisovatelka a kritička, žila v letech 1882 až 1941. Její díla, například romány Paní Dallowayová, Vlny, K majáku, Jákobův pokoj, Orlando či Mezi akty, i povídky (pod názvem Smyčcový kvartet) a esejistické práce (Vlastní pokoj) vyšly také v češtině.

V roce 2006 vydalo nakladatelství ODEON její Deníky. Pod tímto názvem (anglicky A Writer‘s Diary) vydal část jejích soukromých zápisků roku 1953 její manžel, Leonard Woolf. Virginia Woolfová si psala deník od roku 1915 až do své smrti roku 1941. Zaznamenávala nejen běžné věci – kam ten den šla, s kým se setkala, jak se zrovna cítila –, ale také se v zápiscích soustřeďovala na společensko-politické dění v Anglii i v Evropě, získáme z nich například poměrně obsažný obrázek o dění v její vlasti za druhé světové války. Především však byly vybírány záznamy, v nichž se zabývala vlastní tvorbou, nebo díly spisovatelů, které zrovna četla, ať už z důvodů pracovních či profesních, nebo čistě pro potěšení. Hlavně na tyto zápisky se při svém výběru zaměřil Leonard Woolf. V době spisovatelčiny smrti totiž její deník čítal už dvacet šest svazků a editor se mimo jiné obával, že by se některé její výroky či zprávy mohly dotknout ještě žijících zúčastněných osob. Dává nám tedy nahlédnout nejen do okruhu autorčiných příbuzných a známých, míst, kde trávila své dny – ať to bylo v Londýně, nebo na venkově, či během dovolených v jiných částech Evropy, převážně ve Francii a Itálii –, ale také přímo do tvůrčího procesu, který byl mnohdy bolestný a stál ji velké úsilí a vypětí, jež se mimo jiné nepříznivě odrazilo na jejím zdraví. Na knize obvykle pracovala tak dlouho, dokud nebyla spokojená a i pak s nervózním rozechvěním čekala, co výsledné práci řeknou kritici a její přátelé nebo známí, i z řad kolegů spisovatelů. Přepisovala dílo třeba i třikrát, někdy dokonce její nejistota vedla tak daleko, že se chystala výsledek zničit. Třebaže sama někdy nelítostně kritizovala, sama nesla kritiku, nebo třeba i pouhé mlčení týkající se jejích děl, velice těžce.

Zatímco z nesmírného množství zápisů v denících první výběr učinil její manžel, pro potřeby rozhlasového vysílání a zde předkládané nahrávky bylo třeba vybírat dále. Zvukový záznam tedy neobsahuje celou knihu, ale doufáme, že její podstatné části, které výstižně charakterizují uvedené vlastnosti zápisků a podávají obraz spisovatelčina života i tvorby tak, jak je osobně zaznamenala.

 

Autor textu : Kateřina Hilská

délka: 4 hodiny 40 minut

 

Deníky
 

 Zdroj: Radioservis