Audioknihy.net - Radioservis vydává slavný Deník Anne Frankové - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Radioservis vydává slavný Deník Anne Frankové

datum Út 24 květen 2011, 10:39:06 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Anna frankováDramatický příběh o židovské rodině ukryté v zadní části domu marmeládovny převedlo do audioknihy vydavatelství Radioservis. Ti, co tento autentický a krutý příběh nečetli, tak mají nyní možnost si jej poslechnout. Předčítá Věra Slunéčková.

Deník Anne Frankové je jedním z nejbezprostřednějších a nejdojímavějších svědectví o dospívání židovské dívky za druhé světové války. Jeho pisatelka se narodila 12. června 1929 v zámožné židovské rodině bankovního úředníka ve Frankfurtu nad Mohanem. Poté co se stal Adolf Hitler kancléřem, odešli roku 1933 do Amsterodamu, kde Otto Frank působil jako ředitel společnosti na výrobu přípravku do marmelád Opekta. V zadním domě této firmy na Prinsengrachtu č. 263 se od července 1942 ukrývali před pronásledováním a zatčením. Spolu s rodinou Frankových se tu schovávali ještě další čtyři Židé, rodina otcova společníka van Pelse se synem Peterem a zubař Fritz Pfeffer (v deníku vystupují pod pseudonymy).

V podzemí přežilo toto dobrovolně nedobrovolné společenství dlouhé dva roky: 4. srpna 1944 však do domu vpadla SS s holandskou policií, všechny ukryté zatkla a poté deportovala do koncentračních táborů v Polsku a Německu. Konce války se dožil jediný Otto Frank, Anne a její sestra Margot zemřely pravděpodobně někdy v únoru či březnu 1945 na následky tyfové epidemie v koncentračním táboře Bergen-Belsenu.

U příležitosti svých 13. narozenin 12. června 1942 dostala Anne památníček, červenobíle károvaný sešit v plátěné vazbě, a rozhodla se, že si povede deník. Koncipovala ho zajímavým způsobem – zvolila formu dopisů fiktivní přítelkyni Kitty. Psala potají, pravidelně, svěřování se někomu, kdo má porozumění a koho může pokládat za skutečnou kamarádku, se jí stalo životní potřebou a náhradou za družné školní společenství. Poslední zápis je z 1. srpna 1944, tři dny před osudným zatčením. Miep Giesové, jedné ze zaměstnankyň firmy, obětavě pomáhající ukrývaným, se podařilo Annin deník zachránit ze změti věcí na podlaze, a teprve po válce, až když se potvrdila zpráva o Annině smrti, ho předala Otto Frankovi. Ten se v souladu s dceřiným přáním pokoušel – delší dobu neúspěšně – o jeho publikování.

 

Deník Anne Frankové

 

Když konečně deník pod názvem Zadní dům roku 1947 vyšel, stal se světovým bestsellerem. Byl zdramatizován i zfilmován, jeho náklad dosáhl milionů exemplářů a stal se symbolem tragického osudu milionů Židů za druhé světové války. Kolem deníku se ovšem stále vynořuje množství pochyb, fám, záhad a nejasností. Tak se nikdy neprokázalo, kdo ukrývané anonymním telefonátem udal. Již koncem padesátých let začala být zpochybňována pravost deníku, zejména pro neobyčejnou vyspělost a „předčasnou“ literání zralost autorky, která se zdála téměř nepochopitelná u dívky ve věku mezi třnácti až patnácti roky. Deník byl po smrti Otto Franka roku 1980 úředně prozkoumán a jeho pravost byla potvrzena. Zjistila se však jiná neočkávaná okolnost: že totiž deník neexistuje pouze v jediné verzi. Jak víme, Anne ho psala od června 1942.

V březnu 1944 vyslechla rozhlasový projev nizozemského ministra školství v exilu, který zdůraznil důležitost dokumentů z válečné doby, zejména deníkových záznamů, jako memento pro příští generace. To Anne nadchlo a inspirovalo, a tak začala svůj původní deník, verzi a, přepracovávat do poněkud objektivnější podoby verze b. Její otec po válce vytvořil z obou těchto verzí podle vlastního uvážení další, zkrácenou verzi c, která byla později opět rozšířena. Na přání otce však ani sem nebylo zařazeno pět stránek, jež se blíže dotýkají vztahu mezi Otto Frankem a jeho ženou Edith. Ty byly k deníku přiřazeny až roku 2001.

Nahrávka, kterou zde předkládáme, vychází z původního českého překladu Miroslava Drápala, který vyšel v knižní podobě naposledy roku 1992. Roku 2004 se rozhodlo nakladatelství Triáda znovu zpřístupnit deník českým čtenářům v doplněném a zrevidovaném vydání a obohatit ho o oněch dodatečně přiřazených pět stránek, v nichž Anne odhaluje hlubší povahu vztahu mezi rodiči. (Jak se zdá, ze strany otce šlo spíše o sňatek z rozumu, matka nebyla „ženou jeho srdce“, odtud možná pramení i její jistý emočí chlad, na něž si Anne stěžuje.) A protože Anne Franková byla skutečnou, nikoli smyšlenou postavou, odvrací se toto vydání od počeštěné podoby jejího křestního jména Anna ke skutečně existující Anne.

Autorka textu: Michaela Jacobsenová

 

  

CD ve formátu mp3 má délku trvání 3 hodiny 23 minut, Radioservis jej vydalo v květnu roku 2011, slova Anne Frankové čte Věra Slunéčková.

Audioknihu najdete i v našem rozcestníku.