Audioknihy.net - Hurvínek dnes slaví 85! - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Hurvínek dnes slaví 85!

datum Pá 27 květen 2011, 07:49:04 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Postřehy
...a SUPRAPHON vydá 7CD+DVD komplet o jeho výletech do české historie.
Vydavatelství SUPRAPHON v těchto dnech chystá pro všechny, kteří mají rádi osobitý humor Divadla Spejbla a Hurvínka opulentní dárek.

Nahrávky vznikaly postupně od roku 1997 až do roku 2005 a v pátek 27. května 2011 poprvé vyjdou ve společném CD boxu.
 
Scénáristé Helena Štáchová a Pavel Cmíral respektují v jednotlivých titulech cyklu dobové reálie i historické údaje, a tak si malí posluchači zpestří zábavnou formou často nezáživné pasáže z učebnic dějepisu.
 
K přitažlivosti kompletu přispěla, kromě protagonistů a dalších členů Divadla S+H, řada vynikajících herců. DVD, které vychází ze scénáře prvního CD Hurvínek mezi Přemyslovci, je navíc ukázkou skvělého umění loutkovodičů tohoto divadla. 
 
V dalších nahrávkách se Hurvínek seznamuje například s Karlem IV., s husitským králem Jiřím z Poděbrad, s císařem Rudolfem II., s Marií Terezií, Mozartem i literární postavou Babičkou Boženy Němcové.
 
 

Z historie loutky Hurvínka:
 
Marioneta taťuldy Spejbla se nejprve objevovala ve dvojici s Kašpárkem, ale Skupa cítil, že se postavy k sobě příliš nehodí. Řezbář Gustav Nosek jako překvapení pro Skupu vytvořil zmenšenou a vylepšenou kopii Spejbla. Skupa loutku s radostí přijal a začal ji obsazovat do rolí spolu se Spejblem. Poprvé se Hurvínek objevil na scéně 2. května 1926 ve hře Rudolfa Nešvery Počestný dům. Původně nebyl záměr, aby Hurvínek byl Spejblův syn, ale postupně to vyplynulo z jejich vzájemného vztahu. Zpočátku byl označován jako "Spejblík", ale už v průběhu roku 1926 dostal své jméno Hurvínek. Hurvínkovi za těch 85 let charakteristický hlas postupně propůjčili Josef Skupa, poté Miloš Kirschner a po jeho smrti jej mluví Martin Klásek.
 
www.spejbl-hurvinek.cz

Supraphon