Audioknihy.net - Nebeští jezdci mají svou audiopodobu - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Nebeští jezdci mají svou audiopodobu

datum Čt 2 červen 2011, 09:56:57 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Radioservis nechal dát vzniknout audioknize popisující drama v oblacích za druhé světové války a drama v životech zúčastněných letců. A to včetně osudu autora knihy Filipa Jánského.

Proslulý román Filipa Jánského posluchače přivádí do Anglie počátku čtyřicátých let minulého století mezi letce Britského královského letectva (RAF). Tito novodobí rytíři sdíleli osud hlavního hrdiny příběhu. Právě jeho očima, myslí i srdcem se přeneseme do nelehké doby patrně největšího válečného konfliktu.

Kniha, která byla předlohou této desetidílné četby na pokračování, vyšla poprvé v roce 1964, dočkala se překladů do pěti jazyků a už v roce 1968 i zdařilé filmové podoby v režii Jindřicha Poláka. Jde o výjimečný a silný příběh, který je zároveň autentickým svědectvím, výpovědí, kterou můžeme chápat jako průsečík bezpočtu jedinečných osudů své doby.

Filip Jánský (1922–1987, vlastním jménem Richard Husmann) se v mnohém opírá o vlastní zkušenost. V době 2. světové války byl (mimo jiné) palubním střelcem ve službách britské RAF – tedy stejně jako hrdina příběhu dobrovolně sdílel nelehký osud nebeských jezdců. Obsazení herce Davida Novotného nebylo náhodné a při práci se ukázalo jako ideální. Není proto divu, že byl David nominován v 12. ročníku ankety Českého rozhlasu a Týdeníku Rozhlas – Neviditelný herec – v kategorii interpret rozhlasové četby.

Poznámka poslední a možná i nejdůležitější: Osudy nebeských jezdců – Čechů a Slováků ve službách RAF – měly svou ostudnou národní poválečnou dohru. Rok 1948 jim přinesl hořkost zneuznání, perzekuce, věznění a mnohdy cílené likvidace. Bojovali prý na špatné straně. Budiž jim audiopodoba Jánského románu poctou a poděkováním.

Luboš Koníř, režisér

 

Nebeští jezdci

 

Audiokniha Nebeští jezdci vyšla v květnu 2011 v dílně vydavatelství Radioservis.

Celý příběh načetl David Novotný, a to za 4 hodiny 13 minut.

Audioknihu naleznete i v našem rozcestníku.