Audioknihy.net - Výročí narození Marka Twaina - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Výročí narození Marka Twaina

datum St 30 listopad 2011, 14:47:13 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Postřehy

Dne 30. listopadu se narodila významná osobnost americké literatury. Byl jí Mark Twain. Kdyby měl dar nesmrtelnosti, pak by dnes slavil 176 let.

Mark TwainMark Twain se tedy narodil 30. 11. 1835, na rodném listě však neměl jméno, pod kterým je znám, měl v něm vepsáno Samuel Langhorne Clemens.

Samuel Clemens se narodil jako šestý ze sedmi dětí Johna a Jane Clemensových. Pouze tři z jeho sourozenců se dožili dospělosti: nejstarší bratr Orion (1825-1897), Henry (1838-1858) zemřel při výbuchu parníku a sestra Pamela (1827-1904). Když mu byly čtyři roky, přestěhovala se rodina do městečka Hannibal v Missouri. Město a jeho obyvatelé mu později posloužili jako námět pro několik knih, především pro Dobrodružství Toma Sawyera.

V roce 1847, kdy mu bylo 12 let, zemřel jeho otec. Samuelův starší bratr Orion zakoupil brzy poté noviny Hannibal Journal, jejichž přispěvatelem se záhy stal i mladý Samuel, který v nich pracoval jako pomocník tiskaře. Přestože později ve svém životě napsal několik desítek knih a jeho jméno nese několik amerických škol, sám Mark Twain neměl dokončené základní vzdělání a čtení a psaní se učil v procesu své samotné práce.

Samuelovým velkým snem bylo stát se kormidelníkem parníku na Mississippi. V roce 1855 se proto přesunul do St. Louis, kde se začal na tuto dráhu připravovat. V roce 1858 získal kormidelnickou licenci. Když ale Americká občanská válka civilní plavbu po Mississippi v roce 1861 ukončila, musel se poohlédnout po jiné práci.

Po epizodním působení v ozbrojené milici utekl před válkou na západ. Spolu se svým bratrem Orionem se v červenci 1861 vydali do Virginia City v Nevadě. Zde se nějakou dobu věnoval hledání stříbra, ale už v roce 1862 se vrátil k novinářské práci.

Pseudonym Mark Twain použil poprvé 3. února 1863. Ke vzniku tohoto pseudonymu se váží dvě historky: Podle jedné z nich pochází z označení bezpečné hloubky vody pro říční parník. Byly to dva sáhy, což se hlásilo slovy mark twain. Podle druhé historky žádal během svých cest po Divokém západě od barmana těmito slovy dvě čárky při objednávce dvou drinků.

Mark Twain ve své knize Život na Mississippi (přel. Josef Pospíšil, 1951) píše v 50. kapitole nazvané Kapitán Sellers, jak skutečně ke svému pseudonymu přišel. Když byl ještě kormidelnickým „štěnětem“, všiml si, že jeho padesátiletí učitelé (ostřílení kormidelníci) velice žárlí na devadesátiletého kapitána Sellerse, který si pamatoval počátky plavby na Mississippi a své bohaté zkušenosti zveřejňoval v časopise „New Orleans Picayune“ pod pseudonymem Mark Twain. V článečcích psal o stavu vody a stavu řeky, věcně a prakticky. Mladý Clemens napsal velice jedovatou satiru na tohoto „Marka Twaina“, ukázal ji několika kormidelníkům a ti ji plni nadšení dali otisknout v listě „New Orleans True Delta“. Kapitán Sellers se hluboce urazil a nikdy už nic pod tímto jménem nezveřejnil. Clemens se pak později velice styděl, že vrazil „osten hluboko do srdce dobrého člověka“. V době, kdy telegraf přinesl zprávu o kapitánově smrti, byl Clemens na pobřeží Tichého oceánu jako novopečený novinář a potřeboval nějaké nom de guerre, válečnické jméno, zabavil tedy odložené jméno starého plavce a snažil se, seč mohl, aby mu vrátil úctu, o kterou je v mládí neuváženě připravil.

Text: Wikipedia

Mark Twain není cizí ani audioknižnímu okruhu, proto si můžete poslechnout například:

 

 

Princ a chuďas Dobrodružství Huckleberryho Finna Dobrodružství Toma Sawyera

 

Všechno nejlepší, pane Twaine.