Audioknihy.net - Vzpomínka na Miloslava Švandrlíka, Milana Friedla a Jiřího Samka - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Vzpomínka na Miloslava Švandrlíka, Milana Friedla a Jiřího Samka

datum Pá 19 únor 2010, 12:41:46 autor Luke kategorie_obrazek Kategorie Novinky

VZPOMÍNKA NA MILOSLAVA ŠVANDRLÍKA

V pondělí 26.10.2009 zemřel spisovatel Miloslav Švandrlík. Známý český spisovatel zemřel ve věku 77 let v pražské Thomayerově nemocnici. Humoristu proslavil především román Černí baroni, který získal i filmovou a také seriálovou podobu. Momentálně podle jeho knihy, Doktor od Jezera hrochů, vzniká v režii Zdeňka Trošky další film.

Doktor od Jezera hrochů patří mezi nejprodávanější humoristické romány. Vyšel také jako audiokniha. Skvělý komediální příběh na 2CD rozehrál populární herec Bob Klepl, který si zahraje Vencu Maňase i ve stejnojmenné filmové komedii režiséra Trošky, která se v kinech objeví 25. února 2010. Dvojice herců Pavel Liška (Kopyto) a Tomáš Matonoha (Mňouk) propůjčila své hlasy dvojici nerozlučných spolužáků Kopyto a Mňouk na dvou 2CD (Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka, Kopyto a Mňouk …další příhody). Herci s komikou a vtipem namluvili všechny postavy příběhu.
 

Miloslav Švandrlík původně chtěl být hercem. Po půl roce studia herectví na DAMU počátkem 50. let přešel na režii. Další pokus o přestup, tentokrát na FAMU, se mu už nezdařil a v roce 1953 musel narukovat. Příhody, které na vojně prožil, ho v knižní podobě učinily slavným. Čtenáři si oblíbili i jeho povídkovou sbírku Draculův švagr. Velkou popularitu získal i jako spoluautor kreslených vtipů ve dvojici s kreslířem Jiřím Winterem-Nepraktou.
 
 
VZPOMÍNKA NA MILANA FRIEDLA
Po dlouhé těžké nemoci zemřel 2.10.2009 v Praze dlouholetý ředitel Lyry Pragensis a recitátor Milan Friedl. Narodil 13. března 1931 v Brně a vystudoval herectví na pražské DAMU. Svůj profesní život zasvětil uměleckému přednesu, který spolu s hlasovou technikou přednášel řadu let na DAMU i na pražské konzervatoři, a především Lyře Pragensis, sdružení pro hudbu, poezii a výtvarné umění. Za dvaačtyřicet let své existence si Lyra získala vyhraněné místo v kulturní společnosti, především snahou uvádět myšlenkově silná díla s nadčasovým přesahem v kvalitní interpretaci.

Pro vydavatelství AudioStory Milan Friedl, mistr slova par excellence, namluvil CD Chvála řeči české. Řeč je sama duše národa - říká s plnou autoritou Karel Čapek. Zamysleme se nad těmito slovy právě v současné době. Nezacházíme se svou mateřštinou ledabyle? Nestydíme se za její spisovnou podobu? Tyto otázky získávají na aktuálnosti právě v době evropského sjednocování. Neboť každá země by měla Evropu i nadále obohacovat svojí nezaměnitelnou kulturou. Inspirujme se slovy Jiřího Žáčka, Karla Čapka a Pavla Eisnera!
 
 
VZPOMÍNKA NA JIŘÍHO SAMKA
Ve věku 78 let zemřel dlouholetý herec činohry a člen souboru operety a muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni Jiří Samek. Herec, režisér, zpěvák, recitátor, moderátor politik i ředitel Plzeňské filharmonie podlehl těžké nemoci 6.9. Jen v plzeňském divadle ztvárnil přes stovku rolí, na svém kontě má ale také například 16 televizních a filmových rolí. Jiří Samek spolupracoval s rozhlasem a dabingem. Pro vydavatelství AudioStory namluvil audioknihu Saturnin Zdeňka Jirotky. Nutno říci, že Saturnin je fenomén a svého autora skutečně proslavil. Málokdy se stává, že spisovatel oslní své současníky, a to dokonce hned svou prvotinou. Zdeněk Jirotka se nechal inspirovat milovanými anglickými humoristy, a přitom vytvořil dílko ryze české, jak dějovou stavbou a zápletkami, tak charakteristikou svých postav. Sluha Saturnin, teta Kateřina, Milouš, dědeček, doktor Vlach i slečna Barbora okouzlují už několik generací čtenářů, diváků i posluchačů. Jiří Samek nezůstal interpretací Saturnina na 3CD autorovi nic dlužen. Vždyť tato knížka celoživotně ležela na jeho nočním stolku. Na CD Jiří Samek s Vladimírem Brabcem namluvili detektivky A. C. Doylea. Přímo hlasový koncert příběhů Případ totožnosti a Mrzák uslyšíte na audioknize Sherlock Holmes 2. Jiří Samek kdysi řekl, že kdyby dostal šanci žít svůj život ještě jednou, přál by si ho prožít znovu na jevišti.