Audioknihy.net - Enigma Emmy Göring - Článek
 
Prozkoumejte audioknižní desatero

DesateroZaujalo Vás naše desatero? Chcete se dozvědět více? A chcete si jej prohlédnout? Máte šanci...

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Enigma Emmy Göring

datum Čt 11 říjen 2012, 09:01:15 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

"Je to příběh života, který se odehrával mezi kýčem a terorem,"  tak charakterizoval svoji rozhlasovou hru Enigma Emmy Göring německý autor Werner Fritsch. Tato rozhlasová inscenace obsadila nejvyšší příčku na festivalu Prix Bohemia 2010, v anketě Neviditelný herec ji diváci označili za nejlepší nahrávku roku a Hana Maciuchová za svou roli získala ocenění Nejlepší herecký výkon 2010!

Píše se 10. duben 1935 a v Berlíně se koná „svatba roku“. Říšský ministr letectví a vrchní velitel Luftwaffe Hermann Göring si bere známou herečku Emmy Sonnemannovou. Před berlínským dómem zdraví novomanžele vojenská generalita pozdviženými meči. Nablýskaný kabriolet vyzdobený tulipány a narcisy odváží šťastný pár na svatební hostinu špalírem 30 000 vojáků Wehrmachtu. Den konání svatby je prohlášen státním svátkem.

Sňatkem se Emma Göringová vzhledem k tomu, že první muž Třetí říše Adolf Hitler nebyl ženatý, stala fakticky její první dámou. Divadlo sice musela opustit, ale 10 let si užívala své hlavní role manželky druhého muže Velkoněmecké říše, jež se neomezovala pouze na „účinkování“ při oficiálních teatrálních nacistických parádách. Ještě před sňatkem ji Göring uvedl do společnosti aristokratické i stranické a státní smetánky. Doprovázela ho na zahraničních státních návštěvách: fotografie plavé ženy naplňující ideál árijské krásy uveřejňoval světový tisk, patřila mezi vyvolené. Rozhořčená slova Klause Manna, která jí krátce po sňatku adresoval z emigrace, nejspíš ani nečetla. „To jste se tedy opravdu vyšvihla nad kumštýřské kruhy“, psal Mann v Pariser Tageblatt, „… a jaké fajnové hosty jste měla… nevykukují zpoza dveří ubití a k smrti utýraní lidé z koncentráků?“

 

Enigma Emmy Göring

 

Po boku muže, jemuž totalizovaný německý národ familiárně říkal: náš Hermann, vytrvala až do hořkého konce. Naposledy ho viděla 7. října 1946, kdy se s ním už odsouzeným k smrti musela rozloučit. O osm dní později spáchal Göring sebevraždu, aby se vyhnul oprátce. Emma po celou dobu návštěv ve vězení věděla, že její manžel skrývá ampuli s cyankáli (podle některých dohadů to byla dokonce ona, která mu ji tam dala tajně doručit), a aby se ujistila, zda mu ji nezabavili, prý se ho vždy ptala smluveným heslem: „Máš ještě ten hřeben?“ Po smrti manžela se někdejší první dáma ocitla sama před soudem. V rámci denacifikačních opatření byla nejprve internována v pracovním táboře a později obžalována. Soud jí přikládal za vinu, že díky postavení jejího muže požívala za nacistického režimu značných výhod. Mnoho svědků však vypovídalo v její prospěch, nakonec byla poslána na rok do pracovního tábora, bylo jí zabaveno 30 % zbylého majetku a pět let nesměla vykonávat svou původní profesi. O zabavený majetek se pak po dlouhá léta soudila, ale nepochodila.

V roce 1967, šest let před svou smrtí, vydala již zmíněné memoáry. V jednom ohledu jsou stejné jako většina memoárů lidí pevně spjatých s hnědým totalitním režimem (u nás to v rudé verzi můžeme pozorovat u pamětí komunistických funkcionářů či jejich manželek): není v nich ani kousek upřímného doznání vlastní odpovědnosti či viny jejího manžela. Dobře to vystihla manželka jiného nacistického pohlavára Henrietta von Schirach, když ve svých pamětech o Emmy Göringové napsala: „Pravdu si nechtěla připustit. I hrůzy minulosti považovala za přehnané. Zločiny spáchané v koncentrácích a rozsah celé zkázy si nikdy neuvědomila.“

Kniha Po boku mého muže inspirovala německého dramatika Wernera Fritsche, který v ní obzvlášť silně vnímal její tragikomické rysy (pompézní a okázalý styl života Göringových k nim nikdy neměl daleko) a sladkobolný kýč, pod nímž je dobře skryta lhostejnost a cynismus nacistických prominentů. Z jeho čtení vzniklo monodrama Enigma Emmy Göring. Autor ho sám v roce 2006 nejprve inscenoval v rozhlase. Skvělý výkon herečky Irmy Hermannové ocenili posluchači prvním místem v anketě „Hra roku 2007“. Inscenace měla úspěch i na CD nosiči a pronikla na jeviště několika divadel. Podobný úspěch slavila i česká rozhlasová verze.

Autor textu: Hynek Pekárek

 

 

Hana Maciuchová

 

Hana Maciuchová k roli Emmy Göring (Týdeník Rozhlas 47/2010):

"Už dávno vím, že pro herce je dominantní dostat úkol. Pokud ho nemá, může si tisíckrát myslet, že je dobře profesionálně vybaven, že může využít svých životních zkušeností, ale dokud nedostane materiál, na němž to může zdokumentovat, je to k ničemu. Měla jsem to štěstí, že jsem takové úkoly dostala. Enigma mi vyrazila dech už při prvním přečtení. Je to hra tak chytře napsaná, emočně silná. Využívá s vtipem životní situace manželky nacistického pohlavára. Jde o ženu, která až za hrob miluje svého muže, svou dceru, své přátele, mezi nimi i Hitlera, zároveň svého roztomilého kolegu z divadla, neboť je sama herečkou. Miluje ve své banalitě celé své okolí, ale jaksi si přitom nestačí povšimnout, že kolem zuří válka, kterou eskalovali její milovaní, a která decimuje Evropu i celý svět. Postihnout tu hrůzu a zároveň banalitu, byl veliký úkol nejen pro mě a režiséra Aleše Vrzáka, ale i autora hudby Marka Ivanoviče, nemluvě o mistrech techniky a zvukovém mistru Láďovi Železném. A že ta práce měla u posluchačů takovou odezvu a získala ocenění v anketě Neviditelný herec, ale i cenu Prix Bohemia Radio 2010, je naše společná radost."

 

O nové audioknize si můžete přečíst i v článku „Jsem sladká, jsem sama esence sladkosti…“ na stránkách Kultura 21.

 

Autogramiáda

25. 10. 2012 proběhne autogramiáda této nové audioknihy! Přijďte tedy přivítat nové CD spolu s vydavatelstvím Radioservis a s Hanou Maciuchovou!

Autogramiáda proběhne ve čtvrtek 25. října od 16.30 hod. v Reprezentační prodejně Českého rozhlasu (Vinohradská 12, Praha 2 - mapa).


 

Autorem knihy Enigma Emmy Göring je Werner Fritsch.

Audioknihu vydal Radioservis a.s. a trvá 58 minut.

Překlad: Magdalena Štulcová

Dramaturgie: Hynek Pekárek

Hudba: Marko Ivanovič

Režie: Aleš Vrzák

Hrají:

  • Hana Maciuchová (Emma Göring)
  • Jaromír Meduna (Göring)
  • Ivan Řezáč (Hitler)
  • Lukáš Hlavica (Gustav Gründens)