Audioknihy.net - Proces s Franzem Kafkou - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Proces s Franzem Kafkou

datum Čt 29 listopad 2012, 09:19:38 autor payka kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Proces. Slovo, které sekne, udeří. Břink. Hned v názvu předtucha něčeho zlého, podivného. Není to ani Spravedlivý, Třetí, Malý, či Velký proces. Je to zkrátka jen Proces. Slovo jako výkřik, které nás probudí.

Jak píše v jednom dopise Franz Kafka. Měly by se vůbec číst jen takové knihy, které koušou a bodají. Jestliže nás kniha, kterou čteme, neprobudí ranou pěstí do lebky, k čemu pak tu knihu čteme. Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás.

Text Procesu tnout dokáže. Patří k nejznámějším Kafkovým textům. Je nejčtenější, nejpřekládanější a nejvíce adaptovaný. Kafka na něm pracoval pouze čtyři měsíce. Nejdříve napsal začátek a konec, potom dopisoval volně kapitoly do sešitu s jinými texty. Proces pak vytrhal a sestavil.

Někdo musel Josefa K. pomluvit, neboť byl, ač neprovedl nic zlého, jednou ráno zatčen, zní první věta románu. Josefa K. zatýkají cizí muži. Nevědí z čeho je obviněn, to není jejich práce. Josef K. tomu nerozumí. Těšil se na snídani, a zatím musí ve slavnostním obleku převzít zatykač. Čeká ho absurdní proces bez soudce a soudu, na jehož konci je v pustém kamenolomu podivně a krutě popraven, aniž se dobral své viny.

 

Proces

 

Kdo nezná Kafkův život, je románem vtažen do nepochopitelného soukolí byrokracie, v němž má vše svůj řád, ale ničeho se nelze dobrat, a zvláště ne spravedlnosti; do tolik známých praktik totalitních režimů, kde genocida a zvůle soudnictví jdou ruku v ruce. Cílem je ponížení člověka. Vzít mu důstojnost a dohnat ho k vlastnímu obvinění, v němž je smrt úlevou a vysvobozením. Tím je zachycen obecně platný princip a tím je také román nadčasový. Kdo však životopis Franze Kafky zná, vidí zde další paralelu – ženu. Šest let trýznivé lásky Franze Kafky s Felice Bauerovou, německou dívkou, se kterou byl Kafka dvakrát zasnouben. První zásnuby byly zrušeny sice na Kafkovo přání v Berlíně roku 1914 v hotelu Askánský dvůr, ale snoubenec se přesto cítil nesmírně ponížen, protože se vše odehrálo veřejně. Byl vystaven „soudu“ před celou rodinou Felice, a to nečekal. Krátce na to, začal psát Proces, svůj první román, který končí větou „Jako pes,“ pravil, bylo to, jako by ho stud měl přežít. Manželství vnímal Kafka jako konvenci – být dobrý, správný muž. Takové pojetí se ovšem vůbec neslučovalo s psaním. Mou jedinou vášní jsou ty moje noční škrabanice, napsal v dopise. Proces je vedle Zámku a Ameriky Kafkovým třetím románem. Ani jeden z nich ovšem nebyl dokončen. Předem je tedy dáno, že hledání významu bude i touto fragmentárností znesnadněno. Nakonec však nezáleží na tom, proč Kafka román napsal, ale jaké osobní poselství nám, každému jedinému čtenáři, předává.

Markéta Mališová, ředitelka Centra Franze Kafky
 

 

Audioknihu vydává Radioservis a. s.

Trvá 4 hodiny 59 minut

Čte Jiří Ornest

Režie Josef Červinka

Překlad a rozhlasová úprava Josef Čermák

Rozhlasová nahrávka z roku 1998

 

Radioservis od Kafky vydal již audioknihu Zámek

Zámek