Audioknihy.net - Povídky o zvířatech - Článek
 
 Známe vítěze o NEJ OBAL audioknih


40 audioknih, 4 vydavatelství a kdo získal ocenění NEJ obal? My už to víme!

Chci vědět víc

Přihlásit se
Hledat

supraphon  


Povídky o zvířatech

datum Út 16 duben 2013, 15:36:59 autor Bety kategorie_obrazek Kategorie Novinky

Můj obchod se psy, Má drahá přítelkyně Julča - svět zvířat humoristy Jaroslava Haška v podání Vojtěcha Dyka!

Lidé mají rádi zvířata - nejen, že je pozorují, ale že se v nich vidí. Tuší a čtou z nich vlastnosti, jež v nich samých bývají utajeny. To je všeobecná věc. Někdy si z nich odvozují vlastnosti, které jim samým chybí. U psů hledají věrnost, přítulnost, nahrazují jim  kamarády. Přímočarost zvířete,  jeho instinktivní  chování, působí na  lidskou psychiku  osvobodivě.


Humorista Jaroslav  Hašek  měl zvířata rád od malička.  Už v domácnosti jeho matky  se všichni museli podřídit panovačným choutkám jejich  kocoura Bobeše, z něhož se  postupně vyvinul  tyran, ovládající  celou rodinu.
To však Jaroslav netušil, že se v dospělém věku stane znalcem různých druhů  psů - kynologem, a že "svět zvířat" se stane jeho profesí. Jako literát - humorista totiž nenašel zaměstnání (redakce se bály jeho štiplavého humoru) - a proto vstoupil do časopisu Svět zvířat, jehož redakce i zvěřinec jsou umístěny  v Košířích. Jsa nyní  redaktorrm  "odborného listu" musel  se naučil "pomlouvat zvířata", totiž shánět poznatky a detaily o jejich vlastnostech, aby uspokojil zájem čtenářů. V prvním "zvířecím fejetonu", otištěném v tomto časopise, nazvaném  příznačně O jednom hrozném psu,  vytvořil portrét psa- tuláka, který byl navenek "tak ošklivý" - až byl krásný.  Po zákonu uměleckého obrazu  vyjádřil  zde vlastní ideál  tuláka, bohéma a satirika.  


V redakci Světa zvířat  získal nový redaktor  obrovskou zkušenost. Naučil se pracovat s prameny a příručkami -  Brehmův  Život zvířat byl mu každodenní zoologickou příručkou. Psal o všem možném -  o opicích psohlavých paviánech, o žralocích u Messiny, o afrických ptácích a  jiných zajímavostech ze života zvířat. Jenže nic netrvá věčně. Po čase, když jeho prameny začaly vysychat, začal objevovat nové, neznámé rysy a vlastnosti - a když ani to nedostačovalo - začal si prostě "neznámé" tvory vymýšlet.  S gustem mystifikátora psal o prahorní bleše inženýra Kúna, o ještěrech a ptácích třetihor, dokonce si dovolil přejmenovat sojku na nový druh ptáka "ořešníka" - protože prý sedává na ořechu - a podobně.


Odběratelé a odborníci -zoologové se pochopitelně dotazovali, psali a stěžovali si majiteli listu - a Hašek dostal "padáka".   Ten se však nevzdal. Rozhodl se pro samostatné podnikání. Na jméno své ženy,  která neměla o jeho plánech ani tušení - založí  si vlastní obchod se zvířaty. - čili tzv. Kynologický ústav
A začal podnikat.   V časopise Svět zvířat i jinde nalezneme řadu  inzerátů, v nichž Hašek  oznamuje, že zakoupí různé druhy psů, které umístí ve vlastním zvěřinci. Jak  sehnat dostatečné množství exemplářů,  nemáte-li peníze, abyste je mohl zakoupit? Hašek si věděl rady.  Najal sluhu Čížka, košířského občana, který nejen že  dovedl  psy, dovedl je také opatřit. Na svých potulkách Prahou odlákával chovatelům jejich miláčky a sbíral některé zatoulané  "exempláře", které pak uzavřel v Haškově košířském  obchodu. Jak se  o tom dočtete ve Švejkovi.

Video

Zdroj